Pitanja i odgovori o proizvodnji i ugradnji betonskih elemenata

 

U nastavku ćemo odgovoriti na najčešća pitanja koja dobijamo u vezi sa proizvodnjom i ugradnjom betonskih elemenata. Ovi saveti će vam pomoći da pravilno postavite i održavate betonske ploče, čime ćete obezbediti dugotrajan i stabilan rezultat.

1. Koja je debljina elemenata dovoljna za pešake, automobile i veći teret?

Prvo i najvažnije, ključni faktor za stabilnost betonskih elemenata je kvalitet podloge na koju se postavljaju. Podloga mora biti savršeno sabijena i iznivelisana kako bi se sprečilo potonuće i stvaranje udubljenja. Ako dođe do oštećenja, neophodno je odmah sanirati oštećeni deo, jer se problem širi.

  • Za pešake i lakša vozila dovoljno je da betonski elementi budu 3.5-4 cm debljine (liveni beton).
  • Za teže vozila i industrijske potrebe, preporučuje se debljina od 5-6 cm i manji elementi, koji dodatno ojačavaju strukturu platoa.

Savjet: Ploče treba postavljati na polusuvu mešavinu peska i cementa, što obezbeđuje bolju stabilnost.

2. Kako rešiti problem trave u fugnama?

Vegetacija u fugnama može se pojaviti ako površina nije redovno održavana. Preporučujemo da se prostor održava minimalno dva puta mesečno, kako bi se smanjila mogućnost rasta trave.

Rešenje: Betonski elementi koje nudimo dizajnirani su da se fuguju cementnim malterom, što smanjuje potrebu za čestim održavanjem.

-Ako koristite behaton, preporučujemo polusuve mešavine peska i cementa kao podlogu, čime se sprečava rast trave ispod ploča.

-Fugovanje kvarcnim peskom takođe smanjuje pojavu vegetacije.

-Polimer premaz može sprečiti nicanje trave kroz fugne.

3. Da li su vaši proizvodi klizavi?

Betonski elementi kao što su kamen, travertin i drvo imaju neravne površine koje sprečavaju klizanje. Pored toga, lak koji koristimo je na vodenoj bazi i protivklizan. To znači da su naši proizvodi sigurni za upotrebu, čak i u vlažnim uslovima.

4. Da li je teško održavati betonske elemente?

Održavanje je jednostavno. Betonski elementi se lako peru vodom i ne zahtevaju mnogo truda. Da biste održali lep izgled, preporučuje se pranje elemenata i dodavanje peska u fugne jednom mesečno (ako nije korišćen malter za fugne). Održavanje na ovaj način omogućava dugotrajnu lepotu vašeg prostora.

5. Kako se najbolje ugrađuju betonski elementi?

Naša preporuka je da se koriste polusuve mešavine peska i cementa za postavljanje betonskih elemenata. Ovaj metod ima brojne prednosti:

  • Stabilnost i dugotrajnost – Ploče ostaju stabilne i trajne.
  • Smanjenje vegetacije – Ovaj način postavljanja znatno smanjuje pojavu trave između ploča.
  • Troškovi i efikasnost – Iako je početni trošak nešto viši, dugoročno je isplativije jer ne zahteva česta prepravke ili tretmane protiv vegetacije

6. Da li se štampani beton u elementima drvo, travertino i kamen lakiraju?

Da, preporučujemo lakiranje elemenata nakon završetka radova, a zatim svakih 3-4 godine ponavljanje ovog postupka. To će vašim elementima vratiti potpuno novi izgled, što je velika prednost štampanog betona.

7. Da li su vaši proizvodi otporni na mraz i so?

Naši betonski elementi su otporni na sve vremenske uslove, uključujući mraz i so. Proizvodnja koristi posebne aditive koji omogućavaju bolje performanse i dugotrajnost proizvoda. Međutim, preporučujemo umerenu upotrebu soli na popločanim prostorima, jer veće količine soli mogu dovesti do oštećenja betonskih elemenata.

Za sva dodatna pitanja, slobodno nas kontaktirajte!

Ako imate dodatnih pitanja ili vam je potrebna pomoć, slobodno nas kontaktirajte putem mejl adrese ili telefona. Naš tim je tu da vam pomogne u vezi sa proizvodnjom, ugradnjom i održavanjem betonskih elemenata.